6 tipů jak se naučit kreslit

Jaké jsou nejčastější překážky v kreslení? A jak neskončit dřív než vůbec začnete? V článku vám přináším pár tipů pro začínající kreslíře.


1. Motivace

Pokud to s kreslením myslíte vážně, doporučuji si položit otázku proč. Je vaším snem prodávat a vystavovat? Chcete si tvořit s dětmi pro radost nebo si toužíte vyzdobit stěnu? Doporučuji si ujasnit jaká je vaše motivace a co je vaším cílem. Jedině správná vnitřní motivace bude vaším hnacím motorem.

2. Talent

Nenechte se odradit talentovanějšími/zkušenějšími jedinci. I oni se to museli naučit a nikdy nevíte kolik práce předcházelo fázi, ve které jsou teď. Proto se s ostatními neporovnávejte, všímejte si pouze vašich vlastních pokroků.

Kreslení není jen o talentu, ale také o trpělivosti a osvojení si správné techniky. Pokud má někdo přirozený talent, možná mu to půjde s menším úsilím rychleji, ale kreslit se opravdu může naučit každý.

3. Čas

Nemusíte strávit kreslením hodiny. Doporučuji si pořídit blok, mít ho stále při ruce a ideálně každý den chvilku věnovat kreslení. I kdybyste si vyhradili třeba jen 10 minut na rychlou skicu. Vaše oko a vnímání se vycvičí a vy se budete rychle zlepšovat

4. Nápady

Svoje nápady si hned zapisujte nebo v rychlosti načrtněte do bloku (ten máte přece stále při sobě ;)). Ze své zkušenosti můžu říct, jak rychle nápad přijde, stejně rychle zase zmizí. Pokud vám něco zajímavého proletí hlavou, doporučuji si to hned zaznamenat a nejlépe nápad rozvést i do větších detailů.

5. Pomůcky

Zapomeňte na drahé pomůcky, doporučuji začít s těmi úplně obyčejnými. Začněte s běžně dostupnými tužkami, levnějším blokem papíru nebo třeba s obyčejnými školními vodovkami. Vyzkoušejte si, co vás bude bavit, osahejte si základy a teprve poté investujte do kvalitnějších pomůcek. 

Pokud po něčem toužím, ale nechce se mi za to utrácet, dám tip rodině k narozeninám nebo k Vánocům. ;-)

6. Prostor

Pokud obdivujete na sociálních sítích prostorné ateliery plné světla už zběhlých umělců, věřte, že každý začíná u jídelního nebo psacího stolu. :) 

Navíc kreslit se dá všude a téměř za všech okolností. Využít lze čas během vyučování ve škole, nudného telefonátu, cesty vlakem, dovolené na pláži... Jistě toho vymyslíte mnoho. ;-)

A poslední tip - svoje práce (i když si myslíte, že nejsou dobré) si označte datem 
a uložte si je. Hlavně je nevyhazujte, ať se k nim můžete po čase vrátit a zhodnotit
o jaký kus jste se již posunuli. Jednak z nich můžete čerpat inspiraci a hlavně vás dokážou zase nakopnout a motivovat.

Co je nového na blogu?

 

Pozor tuš!

18.10.2019

Doteď jsem si myslela, že jediné nebezpečí od tuše hrozí při převrácení lavičky a vylití jejího obsahu. Včerejší zážitek mě vyvedl z omylu.

Krok po kroku vám ukážu. jak vzniká malba akvarelem. Pojďte do toho a zkuste to! Uvidíte, že na tom nic není.

K napsání článku na toto téma mě inspirovala moje vlastní slepota. Přestože se snažím mít co nejpřesnější nákres, stává se, že se od předlohy odchýlím. Aktuálně rozpracovaný obraz našich mazlíčků, je toho krásným důkazem.