Dej si odstup aneb jak objevit mimozemšťana

K napsání článku na toto téma mě inspirovala moje vlastní slepota. Přestože se snažím mít co nejpřesnější nákres, stává se, že se od předlohy odchýlím. Aktuálně rozpracovaný obraz našich mazlíčků, je toho krásným důkazem.


Při malování je důležitý dát si načas, protože velkou část práce tvoří pozorování, to se dočtete nejspíš všude. Ale jak odhalit nesrovnalosti, když je tam prostě nevidíte? Napíšu vám pár tipů, které pomáhají mě.

  • Udělejte si pauzu. Chvilku se věnujte něčemu jinému a pak si obraz znovu prohlédněte s čistou hlavou a z větší dálky.
  • Obraz otočte vzhůru nohama a porovnejte s předlohou, kterou otočíte úplně stejně a důkladně obraz prozkoumejte.
  • Zkuste si obraz v průběhu tvorby fotit na telefon a následně kontrolovat. Kdoví jak to jen telefon dělá, ale zvládá skvěle zvýraznit všechny nedokonalosti.
  • Zeptejte se na názor někoho dalšího. Nevím, co je to za nemoc, ale často se mi stává, že nevidím naprosto zásadní chyby. A upozorní mě na ně až někdo jiný.

Osobně nejčastěji využívám focení. Je to nejrychlejší způsob, který odhalí mnohé. Pokud si potřebuji ověřit spíše detail, jistotou je otočení obrazu.

Zkuste jednotlivé tipy kombinovat a ověřte si, která bude prospěšná právě vám. Může se stát, že někdy chybu neobjevíte ani po vyzkoušení více detektivních technik, jako se to stalo třeba mě u tohoto obrazu. 

Pokaždé, když přítel koukal na obraz, zastavil se u psa a prohlásil: Mimozemšťan! Jednalo o našeho psa, přezdívky má různé jako Prasátko (umí chrochtat) nebo Traktůrek (odvozenina jména Henrátůrek), ale mimozemšťan mezi ně nepatří. Když jsem se konečně zeptala, co tím myslí, zjistila jsem, ze pes má oči moc daleko od sebe. Já bych si toho snad nikdy nevšimla. Nenechte se fotkou zmýlit, tentokrát to na ní tolik vidět, ale s mimozemšťanem se trefil. Už ho tam vidím také.

Obraz ještě není hotový, čeká mě na něj ještě hodně práce, ale spíš to bude už takové ladění detailů. ;-)