DIY brože

Návod jak ze samotvrdnoucí hmoty vyrobit krásné ozdoby a doplňky. Já zvolila brože, které si někdy připnu na rozveselení jednotvárného outfitu. Sluší jim to taky na šále nebo plátěné tašce.


Samotvrdnoucí hmotu není třeba příliš představovat jedná se jakousi modelínu, která na vzduchu vytvrdne. Doufám, že vám tento vysoce odborný popis bude stačit a můžeme se vrhnout na brože. :-) 

Co budeme potřebovat?

Samotvrdnoucí hmotu- použila jsem modelovací hmotu Keraplast Koh-i-Noor

Vykrajovátka na cukroví - vánoční, velikonoční, vše co najdete nebo jen nůž či prsty

Akrylové barvy na pomalování výkrojků - použila jsem Pebeo

Filc na podlepení (není nutný)

Tavnou pistoli a tavné tyčinky

Brožový můstek - seženete v galanterii nebo prodejnách s korálky

Začínáme

Na výběr je bílá nebo hnědá varianta hmoty. Výrobky z hnědé hmoty vypadají jako keramické, já ale použiji bílou, protože chci brože ještě pomalovat a bílý podklad mi přijde vhodnější. Oddělím si část hmoty a obal zase dobře utěsním, aby hmota zbytečně nevysychala. Hmotu dobře prohnětu ( změkne a bude se vám s ní lépe pracovat) a vyválím válečkem na 4-5 mm silnou placku, jako podložka mi posloužila kuchyňská linka (čím méně do toho zapojíte kuchňského náčiní, tím budete mít jednodušší úklid... věřte mi).

Vykrajování

A teď už se můžete pustit do vykrajování. Já použila příborový nůž a různá vykrajovátka, můžete tvarovat i prsty. Doporučuji na hmotu rozložit potravinou folii a teprve poté vykrojít požadovaný tvar. Získáte krásně hladký povrch a jemně zaoblený okraj. Pokud zapomenete, můžete okraje vyhladit mokrým prstem, ale s potravinářskou folií je výsledek hezčí a navíc rychlejší ;-).

Sušení

Výkrojky (existuje takové slovo?) dám na karton a suším na topení. Schnutí trvá asi den, klidně dva, záleží na tloušťce. Nedoporučuji vyválet moc tenké plátky. Schnou sice rychle, ale prohýbají se (nepomohlo mi ani otáčení) a snadno praskají. Pokud se vám tvary během schnutí vyboulí, otočte je. Pokud se na povrchu objeví prasklinky, zkuste je mokrým prstem rozetřít do ztracena.

Malování

Máte usušeno? Můžeme jít malovat! Nejlepší budou akrylové barvy - nesmrdí, rychle schnou a po usušení jsou odolné a můžete s broží zmoknout, či ji otřít vlhkým hardříkem. Nanášet jdou štětcema, prstama nebo houbičkou. Já jsem detailista, tak použiji štětce.

Ozdoby máme, ale my chceme brož!

Spodní stranu můžeme podlepit filcem, na který si obkreslíme požadovaný tvar, vystřihneme ho a přilepíme (já použila lepidlo chemoprén).

Proč si přidělávat práci? Vypadá to pěkně a mám pocit, že brož je pak o trochu víc odolná při pádu (důkazy nemám, jen dobrý pocit).

Když mám zaschnuto, nanesu tavnou pistolí lepidlo. Požadované množství lepidla přizpůsobuji velikosti a tvaru brožového můstku, prostě podle oka a hned brožový můstek pevně přimáčknu.  

Pár postřehů na závěr:


Tip č. 1: Zapoměli jste nevyužitou hmotu na vzduchu, ona okorala a má tvrdší okraje? Zkuste hmotu na chvíli ponořit do vody a poté ji znova prohníst. Tvrdé okraje díky vodě změknou. Když to s časem přeženete bude hmota působit jako bláto a udělá vám všude strašný nepořádek. Nechte ji na vzduchu zase trochu oschnou a za chvíli bude opět použitelná.

Tip. č. 2: Během schnutí se ozdůbky rády probýhají. Doporučuji vykrojené tvary otočit, (především na začátku, dokud je hmota měkká), aby uschly rovně. Opakuji se, já vím. Ale je to část, kterou jsem já sama podcenila. Když se prohnou a hmota více vyschne, už se moc nesrovnají.

Tip č. 3: Po zaschnutí jsou okraje zubaté a působí otrhaně? Malým a ostrým nožíkem můžete okraje lehce seříznou. Lze použít i pilníček, ale pozor abyste si ozdůbku nezlomili až zaberete, tak jako já :).

Tip č. 4: Napadá mě, že bych mohla zmínit, že samotvrdnoucí hmotu můžete nahradit něčím jiným:

  • Slané těsto - nestojí skoro nic a ingredience má každý doma (voda, mouka, sůl). Vhodné na odzoby, ale ne na brože. Příliš křehké, vážou na sebe vlhkost a pak se rozpadnou (mě i po přelakování čirým lakem).
  • Těsto z kukuřičného škrobu - opět si ho za pár korun vytvoříte doma. Je krásně hladné a vypadá lépe než slané těsto. Zatím jsem nezkoušela.
  • Fimo - určitě z něho bude nejméně nepořádku. Na výběr mnoho krásných barev - ušetříte si závěrečné malování (peněženku ale neušetříte). Je potřeba se s ním trochu naučit, na internetu je mnoho skvělých nápadů. Musí se vytvrdit v troubě. Nevýhodu vidím ve vyšší ceně.

Tip č. 5: Některé ozdoby byli na brože příliš velké, tak jsem je podlepila magnetem a jsou z nich na lednici ty nejkrásnější magnetky!!


Máte zájem o kresbu portrétu? Dotaz nebo připomínku? Neváhejte mě kontaktovat.