Začínáme s tužkou

Tužka je prostě působivá, lze s ní vykreslit každý detail, umí zapůsobit svou jemností i výraznou hloubkou. Více o mojí oblíbené technice se dočtete v tomto článku.


Kresba tužkou je základní kreslící technika, se kterou se setkal snad každý z nás. A kdyby náhodou ne, tak je potřeba to napravit. Kresba tužkou je základ všech dalších malířských technik. 

Výhodou tužky oproti uhlu nebo pastelu je jemnější a přesná linka. Tužkou lze vykreslit každý detail, umí zapůsobit svou jemností i výraznou hloubkou.

Tužky

Na začátek není potřeba mít velkou výbavu tužek. Stačí tvrdší tužka na náčrty HB a měkčí tužky B, 2B, 4B. To je jen takový nástřel, se kterým můžete bohatě vystačit. 

Ráda používám na nákresy mikrotužku, díky tuze, která se neotupí. Někdy ji použiji i na detaily. 

Při kresbě mi taky nesmí chybět černá pastelka. S grafitem velmi tmavé stíny dostanou šedo-stříbrný lesk. Pokud dělám zorničky, řasy nebo nosní dírky, trochu zašvindluju a použiju černou pastelku.

Papír

Vhodný je pevnější papír s vyšší gramáží od 200 do 300 g/m2. Papír je odolnější, zvládne i častější gumování a především se nezmuchlá tak snadno.

 Já nejčastěji používám bílý hladký kreslířský karton s gramáží 300 g/m2.

Pokud vás přestane bavit hladká stopa tužky, můžete vyzkoušet strukturovaný papír.  Doporučuji vyzkoušet jakou stopu zanechá tužka na papíru s různou strukturou. Pokud se snažíte o detailní jemně vystínovaný portrét, může vám to
papír výraznější strukturou dokonce pokazit.


Guma

Já ráda používám měkkou plastickou gumu k samotnému dotváření kresby. Pomůže vám jemně ubrat přehnaný stín nebo dodá světlo přesně tam,  kde je potřeba, díky snadnému tvarování. 
Také jsem si oblíbila gumu v tužce, která se snadno ořeže do špičky. Její úzká stopa je fajn na detaily.

Co mam ještě ráda na tužce? Její odstranitelnost! :) To co se nepovede, lze snadno vygumovat.  Ovšem pouze za předokladu, že stopa tužky není do papíru vyrytá a nekreslím na klasickou školní čvrtku. Ta při použití gumy snadno žmolkuje, drolí se a ve výsledku je to obvykle vidět (hlavně vy o tom víte a štve vás to).

Já ráda používám měkkou plastickou gumu k samotnému dotváření kresby. Pomůže vám jemně ubrat přehnaný stín nebo dodá světlo přesně tam, kde je potřeba, díky snadnému tvarování.

Také jsem si oblíbila gumu v tužce, která se snadno ořeže do špičky. Její úzká stopa je fajn na detaily.