Začínáme s uhlem

Portrét uhlem není tolik detailní jako je kresba tužkou, ale má jiné přednosti, díky kterým si zaslouží vaší pozornost. Jednou z výhod uhlu je nádherná sytá černá, o které si tužka může nechat jenom zdát.


Může se zdát, že kresba uhlem se podobá kresbě tužkou, ale podle mě tomu tak není. Tužka se hodí na složitější, detailnějsí kresby, zatímco s uhlem je lepší si vybrat jednodušší předlohu bez zbytečných detailů, ideální je také na rychlé skicy. A rozhodně je potřeba sáhnout po velkém formátu.

Dlouho jsem měla z uhlu respekt a vyhýbala jsem se mu. Ale musím přiznat, že je to krásná technika. Poslední dobou u mě vzrůstá na oblibě a možná už i tužku předběhla. Pokud mu dáte šanci, okouzlí vás hedvábně černá barva, o které si tužka může nechat leda tak zdát. 


Druhy uhlu

Sehnat můžete přírodní a lisované uhly. Přírodní varianta je křehčí a dobře se roztírá do ztracena.

Lisované uhly jsou výraznější a působí tak nějak mazlavěji. Já pro kresbu používám především ty lisované. Takže když píšu uhel, myslím tím umělou - lisovanou variantu. ;-)

Uhly můžete pořídit v různých tvrdostech - od soft, medium po hard. Někteří výrobci mají jiné značení, takže se můžete setkat i s číselným kódem. Podobně jako u grafitu, měkká varianta se snadněji otírá o papír, je výraznější a taky snadněji se maže.


Na co kreslit

Papír není samozřejmě jediný podklad, na který můžete uhlem kreslit, ale je to jediný podklad, který jsem vyzkoušela. Vyzkoušet můžete třeba plátno nebo dřevo.

Kvůli této technice jsem se zásobila většími formáty papíru.  A4 je pro něj příliš malá. Uhel nejlépe vynikne, pokud svůj perfekcionismu upozadím a dopřeji mu více volnosti a ruce trochu rozmachu.

Používám stejně jako u tužky kreslířský papír (někdy se taky uvádí karton) kolem 250 - 300 g/m2.

Uhel se hoodně snadno rozmaže i tam, kde nechcete, je důležité podložit si ruku čistým papírem.  


Stínování

Kromě ruky a prstů lze uhel úspěšněji rozmazávat štětcem, papírovou těrkou nebo kapesníčkem. Například pro stínování pleti jsem si oblíbila nanášet uhelný prášek štětcem. Ale na toto téma se rozepíšu důkladněji v dalším článku.

Jak se uhlu zbavit?

Ale jak dostat uhel z míst na obrázku, kde nemá co dělat? 

Klasickou gumou tady nepochodíte. Guma si s uhlem poradit moc neumí, ale perfektně ho umí rozmazat a zatlačit do papíru tak, že už ho nemusíte dostat pryč vůbec. 

Zato plastická guma si s ním dokáže skvěle poradit! Neumím si už představit, že bych bez ní nakreslila nějaký portrét. Pomůže s dodáním světla do vlasů, s leskem v očích, na zubech, očním víčku, bradě, špičce nosu, na rtu... No prostě všude! :-)

Nejnovější články na blogu

 

Pozor tuš!

18.10.2019

Doteď jsem si myslela, že jediné nebezpečí od tuše hrozí při převrácení lavičky a vylití jejího obsahu. Včerejší zážitek mě vyvedl z omylu.

Krok po kroku vám ukážu. jak vzniká malba akvarelem. Pojďte do toho a zkuste to! Uvidíte, že na tom nic není.

K napsání článku na toto téma mě inspirovala moje vlastní slepota. Přestože se snažím mít co nejpřesnější nákres, stává se, že se od předlohy odchýlím. Aktuálně rozpracovaný obraz našich mazlíčků, je toho krásným důkazem.