Mají smysl kurzy kreslení a malování?

Kurzy malování jsem dlouho považovala za zbytečné a myslela jsem si, že jsou to jen vyhozené peníze. Co by mě tam mohli naučit? Roky jsem chodila na výtvarku a člověk se nenaučí malovat za pár hodin, říkala jsem si. A hlavně - dopracuji se k tomu přece sama. Po absolvování jednoho takového kurzu můžu říct, že jsem se docela sekla. :-)

Nakonec jsem se nechala zlákat a zúčastnila jsem se kurzu malování olejovými barvami na téma, které mě už delší dobu zajímalo - hyperrealistický portrét. Šla jsem na něj ze zvědavosti a také trochu z nostalgie. Kurz byl pod vedením akademického malíře Jiřího Vávry a probíhal v prostorách lidové školy umění, do které jsem chodila mnoho let. Proto jsem se těšila, že se tam opět podívám a potkám se navíc se svou dřívější skvělou učitelkou.

Dosavadní zkušenosti s malbou olejem? Nulové!

Do té doby jsem olejem namalovala celkem tři „obrazy". Z toho dva byly pro babičku a malovala jsem je asi ve svých 13 letech. Jednoduché zátiší, které tvořily džbánky s kytkami. Samozřejmě jsem se tenkrát nadšeně vrhla rovnou na kytky, a když jsem je vypiplala, čekalo mě pozadí. Vzhledem k velikosti obrázku, který nebyl ani 10x10 cm velký, šlo doslova o mravenčí práci. Že postup má být přesně opačný, jsem tenkrát netušila. 

Třetí pokus olejem byl dárek pro mamku, který jsem malovala ve svých 21 letech. Jednalo se o slunečnice, velikost na mé tehdejší poměry obří - celých 40x40 cm. Divím se, že obraz stále ještě nepopraskal, kolik je na něm vrstev. Minimálně třikrát jsem předělávala pozadí, aniž bych čekala než předchozí vrstva zaschne. A to byly moje veškeré zkušenosti s malbou olejem.

Jde se na kurz!

Nějakou dobu jsem realistické portréty po očku sledovala a nechápala, jak něco takového vytvořit. Doufala jsem, že právě na kurzu se dozvím, jak vytvořit krásou hebkou pleť s plynulým stínováním a jemnými přechody. Nakonec jsem se dozvěděla nejen to, ale odnesla jsem si i základ pro malování olejem a nějaké tipy navíc.

Jak kurz probíhal?

Na úvod nás čekalo seznámení s olejovými barvami a technikou. Pak už nám nic nebránilo pustit se do portrétů. Vždy jsme probrali následující krok, rozutekli jsme se ke svým stojanům a dali se do práce. Mezitím Jirka, jak jsme familiárně říkali našemu instruktorovi, procházel mezi námi, pomáhal nám a zodpovídal naše dotazy. 

Kurzu jsem se zúčastnila několikrát, pokaždé trval několik hodin a já odcházela mezi posledními. Jednak mě to vážně bavilo a jednak jsem dost pomalá. Už za mých školních let jsem vždy končila mezi posledními, ani za ty roky se o nezměnilo.

Po čase probíhal další kurz na téma krajinomalba, který přišel jako na zavolanou. Krajina mě nikdy nelákala, ale slíbila jsem mamce obraz s podzimní tématikou, takže jsem neváhala a na kurz se přihlásila. Vše probíhalo stejnou formou a výsledek můžete opět sami zhodnotit.

Pomohl mi kurz?

Jednoznačně ano! Oba kurzy hodnotím kladně. Pomohli mi získat základní vědomosti a dovednosti, díky kterým jsem schopná pracovat s olejem samostatně. Bez kurzu bych se v tom plácala ještě hodně dlouho, pokud bych vůbec sebrala odvahu s ním pracovat. Takže toho rozhodně nelituji, byla to skvělá investice, díky které jsem si tuto techniku opravdu oblíbila.

 Jak vybrat kurz?

Základem vaší spokojenosti je zvolit takový kurz, který vás zajímá a v čem se chcete zlepšit. Ano, rada za všechny prachy. :D Ale pokud jste již zběhlí v určité technice, nemá smysl chodit na kurz, kde se daná technika probíhá obvykle
od základu. Nejspíš by vás to nebavilo a možná ani v ničem neobohatilo. V tom případě bude vhodnější zvolit variantu pro pokročilé, pokud takovou nabízí. 

Doporučuji omrknout, kdo kurz vede a trochu si ho proklepnout, jestli s ním budete na jedné vlně (a taky jestli ví, o čem mluví). 

Za mě je kurz správná volba, pokud v něčem tápete a chcete se rychleji posunout vpřed. 

Pokud jste zvědavci jako já, určitě vás zajímá, co jsem se na kurzu dozvěděla. Žádný strach, nepřipravím vás o to. Rozhodla jsem se článek rozdělit, už teď je příliš dlouhý. Co jsem se dozvěděla nového, vám prozradím v dalším článku. ;-)


Co je nového na blogu?

 

Pozor tuš!

18.10.2019

Doteď jsem si myslela, že jediné nebezpečí od tuše hrozí při převrácení lavičky a vylití jejího obsahu. Včerejší zážitek mě vyvedl z omylu.

Krok po kroku vám ukážu. jak vzniká malba akvarelem. Pojďte do toho a zkuste to! Uvidíte, že na tom nic není.

K napsání článku na toto téma mě inspirovala moje vlastní slepota. Přestože se snažím mít co nejpřesnější nákres, stává se, že se od předlohy odchýlím. Aktuálně rozpracovaný obraz našich mazlíčků, je toho krásným důkazem.